Ekonomi

IMF’den faiz açıklaması

Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, Güney Afrika Merkez Bankası tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, güçlü küresel finansal koşullar, artan jeoekonomik ayrışma ve artan iklim maliyetleri nedeniyle gelişmekte olan piyasalar için dış koşulların değiştiğini belirtti. değiştirmek.

Bu değişikliklerin ekonomik ortamı dönüştürdüğüne dikkat çeken Gopinath, bunların dünyayı daha değişken ve bilinmez hale getirdiğini vurguladı.

Küresel finansal koşulların güçlendiğini belirten Gopinath, “Enflasyonu hedefe döndürme mücadelesi devam ederken, küresel faiz oranlarının uzun süre yüksek kalmasını bekliyoruz. Üstelik bir daha asla hedef noktaya dönmeyebileceğini düşünmek için nedenler var.” Faiz oranlarının uzun süre düşük olduğu bir dönem.” değerlendirmesini yaptı.

Bu ortamda gelişmekte olan ülkelere yönelik finansman koşullarının güçlü kalmasının beklenebileceğini kaydeden Gopinath, makro temellerin güçlendirilmesinin eski veya yeni her türlü zorluğun üstesinden gelmek için kritik değere sahip olduğunu belirtti.

Gopinath, gelişmekte olan piyasaların zorlu ekonomik ortama karşı mali tamponlarını yeniden inşa etmeleri, ticareti çeşitlendirmeleri ve reformlar yoluyla ayrışmaya karşı dayanıklılığı artırmaları ve mali ve sosyal açıdan sürdürülebilir bir iklim stratejisi uygulamaları gerektiğini belirtti.

anamurajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu