Ekonomi

Arjantin enflasyonunda yeni rekor

Arjantin’de tüketici fiyatları geçen ay, ülkenin 30 yılı aşkın süre önce hiperenflasyondan çıkmasından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi; bu da Pazar günkü başkanlık seçimleri öncesinde ekonominin içinde bulunduğu vahim durumun altını çizdi.

Ekim ayında fiyatlar aylık bazda yüzde 8,3 oranında arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini, ülkede aylık enflasyonun yüzde 9,45 olacağı yönündeydi. Ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 142,7’ye yükseldi.

Resmi verilere göre Ekim ayındaki fiyat artışlarının başında temaslar, giyim ve ev eşyaları geldi.

Arjantinliler yeni başkanlarını 19 Kasım’da Ekonomi Bakanı Sergio Massa ile üç haneli fiyat artışlarını önlemek için merkez bankasının kapatılmasını ve ekonominin dolarize edilmesini öneren Javier Milei arasında yapılacak ikinci tur oylamayla seçecek.

Seçimi kim kazanırsa kazansın Arjantin’in bir sonraki liderinin önündeki en büyük zorluk enflasyon olacak.

10 Aralık’ta göreve başlayacak yeni hükümetin önemli konularından biri de dövizin devalüe edilmesi ihtimali olacak.

Aynı zamanda kronik mali açığın daraltılması, kamu hizmet fiyatlarının yükselmesine neden olacak sübvansiyonların kesilmesi anlamına da geliyor.

Arjantin Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği araştırmaya göre ekonomistler, yıllık enflasyonun yıl sonunda yüzde 185’e ulaşarak daha önce yüzde 180,7 olan iddialarını aşacağını tahmin ediyor. Aynı araştırmaya göre gayri safi yurt içi hasılanın bu yıl yüzde 2, 2024’te ise yüzde 1,6 küçülmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu